ابوالفضل حکیم پور
سرپرست فرمانداری شهرستان فیروزه

    .
۱۳۹۷/۰۴/۱۳

به مناسبت روز دهیار

مراسم گرامیداشت روز دهیار در شهرستان فیروزه برگزار شد

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان فیروزه؛ مدیر کل دفتر امور روستایی و شوراهای استان خراسان رضوی گفت: سال گذشته مبلغ ۲هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار به دهیاران استان اختصاص یافت که در سه ماهه اول امسال این مبلغ نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۰درصد افزایش پیدا کرده است.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان فیروزه؛ مدیر کل دفتر امور روستایی و شوراهای استان خراسان رضوی در گفتگو با خبرنگار ایرنا گفت: سال گذشته مبلغ ۲هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار به دهیاران استان اختصاص یافت که در سه ماهه اول امسال این مبلغ نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۰درصد افزایش پیدا کرده است.
محمد علی همدمی نژاد در مراسم گرامیداشت روز دهیار با حضور دهیاران و اعضای شوراهای اسلامی شهرستان فیروزه اظهار داشت: در کل استان خراسان رضوی ۲هزار و ۴۳۸ دهیاری داریم که با توجه به افزایش آمار جمعیت روستایی در استان خراسان رضوی تعداد۹۱ دهیاری در دوره جدید اضافه شده است.
وی با اشاره به اینکه برای روستاهای با جمعیت ۳۰ خانوار مجوز دهیاری صادر می شود اظهار کرد: بسیاری از دهیاری ها با ایجاد اشتغال در روستاهایشان قدرت رقابت با شهرداری را دارند اما تعداد دهیارانی که به خودکفایی رسیده اند کم است.
وی اظهار کرد: حدود ۱۷ روستا در این استان با ایجاد خدمات گردشگری و بومگردی توانستنه اند دهیارانشان به خودکفائی برسانند.
وی با اشاره به اینکه امسال سال بحران آب است تاکید کرد: امسال بروز خشکسالی کشاورزان روستاها را تحت الشعاع قرارداده و ایجاد و تقویت صنعت گردشگری در روستاها باید به عنوان یک منبع درآمد پایدار مورد توجه قرار گیرد.
وی خاطرنشان کرد: از محل صندوق توسعه ملی مبلغ یک و نیم میلیارد دلار به کل روستاهای کشور در قالب تسهیلات اختصاص پیدا کرد که سهم استان خراسان رضوی از این اعتبار ۵ ممیز ۹صدم درصد حدود ۶ هزار میلیارد ریال بوده است که باید کارآفرینان تا پیاین تیرماه با ارده طرح هایشان از این تسهیلات استفاده کنند.
وی تصریح کرد: برای هر استانی که بیشتر از این تسهیلات استفاده کند محدودیتی وجود ندارد و بیشتر از مبلغی که اختصاص یافته نیز در صورت ارائه طرح می توانند جذب نمایند ولی در صورت عدم جذب مازاد آن به سایر استانها اختصاص پیدا می کند و این اعتبارات به طرح هایی که اشتغال زایی داشته باشند اختصاص می یابد.
وی یادآور شد: طرح تجمیع دهیاری ها برای روستاهایی که جمعیت کمتری دارند اجرا می شود که به دلیل بحثهای قومیتی چندان مورد استقبال قرار نگرفته است.
وی بیان کرد: استخدام دهیاران ممکن نیست اما از موارد جایگزین جهت امنیت شغلی دهیاران می توان استفاده کرد و راهکارهایی پیش بینی شده است.
وی ادامه داد: دهیاران روستاهای بالایی یک هزار نفر جمعیت تمام وقت می شوند و بر اساس هر سال سنوات ۲درصد به حقوق دهیاران اضافه می شود.
وی عنوان کرد: با هماهنگی های انجام شده همه دهیاران امسال دارای کدپستی می شوند وبرنامه آموزش دهیاران نیز که به صورت متمرکز در چند زمینه به صورت کلاسی و اردو انجام می شود افزایش پیدا می کند.
وی تاکید کرد: صدور پروانه و تخلفات ساختمانی از شهریور ۹۶ به صورت سیستمی درآمده است و به زودی به شکل سراسری اجرا خواهد شد لذا دهیاران توجه داشته باشند کلیه ساخت وسازها بر اساس طرح هادی باشد تا بعدا با مشکل مواجه نشوند همچنین اماکن عمومی و دولتی بلا استفاده از طریق دهیاران شناسایی و معرفی شوند تا در اختیار خود دهیاران قرار گیرد.
فرماندار شهرستان فیروزه نیز در این مراسم گفت: دهیاران در صف مقدم خدمت رسانی به روستائیان هستند و تسلط بر حوزه کاری و تعامل با شوراهای روستا باید مورد توجه دهیاران باشد.
محمد حسین صالحی با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای حادثه سقوط هواپیمای ایرانی توسط ناو آمریکایی افزود: تعامل و همکاری دهیاران با دستگاههای اجرایی باید قوی باشد تا میزان اثر گذاری خدمات دهیاران زیاد باشد و شوراهای اسلامی نیز پس از انتخاب دهیاران باید از آنها حمایت کنند.
وی خاطرنشان کرد: اعتبارات اختصاص یافته به نهاد دهیاری ها از سال ۸۲ تا سال ۹۷ مبلغ 150 هزار میلیارد ریال بوده که 120 هزار میلیارد ریال از این مبلغ طی پنج سال اخیر اختصاص پیدا کرده که نشاندهنده رویکرد دولت به عمران روستایی است.
وی یادآور شد: میزان گازرسانی به روستاهای فیروزه طی ۲ سال اخیر به بیش از ۸۰ درصد رسیده و امسال به ۹۹ درصد می رسد که نشان دهنده تلاش دهیاران است.
وی با اشاره به پرداخت تسهیلات 6درصدی برای طرحهای اشتغالزایی عنوان کرد: تا کنون نزدیک به 130میلیارد ریال طرح اشتغالزایی به بانک کشاورزی این شهرستان معرفی شده البته مقداری مشکل وثیقه داریم که با استقرار اداره ثبت اسناد در هفته گذشته در شهرستان فیروزه این مشکل به زودی مرتفع می شود.
وی اظهار کرد: در سال ۹۶ برای تعداد ۵۴۹ نفر سهمیه ایجاد اشتغال در نظر گرفته شده بود که ۲۰ درصد بیش از این میزان برای ۶۶۱ نفر محقق شد
وی خاطر نشان کرد: میزان گاز رسانی در شهرستان فیروزه از ۱۸ درصد در سال ۹۳ به بالای ۸۵ درصد در سال ۹۶ رسیده و امسال به رقم 99 درصد می رسیم همچنین در حوزه راههای شهری ۹۸ درصد و راههای روستایی بالای ۵۰ خانوار تکمیل شده است.
وی ادامه داد: در حوزه مخابرات سال ۹۳ در مرکز این شهرستان امکان واگذاری یک خط تلفن نبود ولی در حال حاضرتا ۵۰ سال آینده این مشکل در شهرستان فیروزه حل شده است.
وی با اشاره به اینکه در حوزه آبرسانی روستایی تعداد زیادی از روستاها دوباره احیا شده اند خاطرنشان کرد: از سرشماری سال ۹۰ تا ۹۵ جمعیت شهرستان سیر نزولی داشت ولی امروز با استناد به آمار خانه های بهداشت جمعیت فیروزه ۴ و ۴دهم درصد افزایش یافته که ۲و هفت دهم درصد بانوان و ۶ ویک دهم درصد آقایان رشد داشته اند.
وی تصریح کرد: بیش از ۸۰ درصد اقتصاد شهرستان فیروزه وابسته به کشاورزی است و با توجه به وضعیت دشت نیشابور که فوق بحرانی است باید از امروز برنامه ریزی جدی داشته و با تغییر الگوی کشت و استفاده از شیوه های نوین آبیاری از این بحران عبور کنیم.


منبع : زیرپرتال فرمانداری فیروزه
تعداد بازدیدها : تعداد بازدیدها : ۵۸


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان