ابوالفضل حکیم پور
سرپرست فرمانداری شهرستان فیروزه

    .
۱۳۹۶/۰۷/۱۹

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی:

حکمرانی خوب از طریق سازماندهی مشارکت مردم محقق خواهد شد

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی در همایش و دوره توانمند سازی تشکل های مردم نهاد فعال در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان های خراسان رضوی، شمالی، جنوبی، یزد، کرمان و سیستان و بلوچستان، حضور یافت.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی در همایش و دوره توانمند سازی تشکل های مردم نهاد فعال در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان های خراسان رضوی، شمالی، جنوبی، یزد، کرمان و سیستان و بلوچستان، حضور یافت.
به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، سید جواد حسینی در این همایش با با بیان اینکه عرصه زندگی انسان ها به سه بخش خصوصی، عمومی و دولتی تقسیم می شود، گفت: یکی از مبانی تفاوت حکومت های دنیا درنوع ارتباط آنها با عرصه عمومی  و چگونگی تنظیم رابطه آنها با این عرصه است.
وی افزود: در حکومت های استبدادی یا توتالیته مردم تابع حکومت هستند و رابطه این نوع نظام ها با عرصه عمومی بسیار سخت، متصلب،محدود و غیر مشارکتی است. در این نوع حکومت دولت چیزی را مشخص کرده و همه ملزم به قبول آن هستند.
حسینی تصریح کرد: در مقابل حکومت های استبدادی حکومت های مردم سالار یا دمکرات را داریم  که دولت رابطه اش با عرصه عمومی را وسیع تنظیم می کند. در این نوع حکومت به عرصه عمومی میدان داده شده و  امور کشور با مشارکت آنان به انجام می رشد.
 معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی با اشاره به نظام جمهوری اسلامی گفت: نظام کشور عزیزمان به لحاظ شکلی مبتنی بر جمهوریت و اسلامیت است که در آن مشارکت برمبنای اسلام پی ریزی شده است.
وی افزود:محتوی کشورمان نیز بر مبنای قانون اساسی شکل گرفته است و  قانون اساسی مشارکت مردم   در تمامی عرصه ها را به رسمیت شناخته است.
حسینی تصریح کرد: فراوانی انتخابات، تشکیل احزاب و سازمان های مردم نهاد  از جمله مشارکت های مردم کشورمان می باشد.
حسینی مشارکت را به 5 دسته تزئیناتی، محدود، نمادین، واقعی مقطعی و واقعی پایدار تقسیم کرد وگفت: مشارکت تزئیناتی یا تشریفاتی درمقابل عدم مشارکت یک گام به جلو است. مشارکت محدود  فقط در اموری است که نظام و حکومت می خواهد و از مشارکت تزئیناتی یک گام جلوتر است.
 وی افزود: مشارکت نمادین نیز بیشتر در راهپیمایی ها و تجمعات خود را نشان میدهد و انتخابات ها نمونه ای از مشارکت واقعی مقطعی  است.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی تصریح کرد: مشارکت واقعی پایدار که مردم در تصمیم سازی، اجرا و بهره برداری سهیم هستند بهترین نوع مشارکت مردم است و رسیدن به مشارکت  واقعی پایدار نیازمند طراحی ساختار و نظام مند سازی است.
حسینی ابزار رسیدن به مشارکت واقعی پایدار را تشکل های غیر دولتی دانست و افزود:  این نوع مشارکت تقاضا محور، مردمی و ساختارمند است و با همین نگاه در استان خراسان رضوی نه راهبرد برای تشکل های غیر دولتی تدوین و اجرایی شده است.
وی با تشریح سیاست های راهبردی تشکل های غیردولتی در استان گفت: راهبرد اول توسعه کمی تشکل های غیردولتی است و در همین راستا در سال  92  تعداد  تشکل های  فعال استان 540 تشکل بود  که با رشد  75 درصدی تعداد آنها در حال حاضر   به 940 تشکل  افزایش یافته است.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی افزود: در سال 66 رشد 15 درصدی سازمان های مردم نهاد در استان هدف گذاری شده است.
حسینی سیاست راهبردی دوم را گسترش موضوعی  تشکل ها دانست و گفت: طی بررسی های انجام شده اکثر تشکل های غیردولتی در قالب خیریه فعال بودند و  در سال 92 تنها 5 قلمرو موضوعی در تشکل ها  وجود داشت که  در حال حاضر به 21 موضوع افزایش یافته است و با همین نگاه 20 تشکل مردم نهاد در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در استان در حال فعالیت می باشند.
وی سیاست راهبردی سوم را توسعه قشری دانست و افزود: در آسیب شناسی تشکل های غیردولتی به این نتیجه رسیدیم که بیشتر قشر میانسال برای تشکل های پروانه فعالیت گرفته اند و در توسعه قشری باید  دیگر اقشار نظیر جوانان، نوجوانان، زنان، دختران، کهنسالان، دانشجویان، اصناف و دیگر اقشار جامعه هم مشارکت داشته باشند.
وی تصریح کرد: در حال حاضر 180 تشکل در حوزه بانوان  فعال هستند و 185 تشکل نیز در حوزه جوانان در ردیف ریافت مجوز هستند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی افزود: سیاست راهبردی چهارم توسعه جغرافیایی است. در آسیب شناسی مجدد تشکلهای غیردولتی به این نکته مهم رسیدیم که اکثر تشکلها در شهرهای بزرگ فعالیت می کنند و در شهرهای کوچک و خصوصا روستاها خیلی حضور و ظهور ندارند  در راستای  این راهبرد  تشکل ها به شهرهای کوچکتر و به روستاها نیز تسری پیدا خواهد کرد.
وی تصریح کرد: از یک سال و نیم گذشته تاکنون 35 تشکل غیردولتی در روستاها ایجاد شده است و هدف گذاری سال 96 افزایش 20 درصدی  تشکل های غیردولتی در روستاها می باشد.
حسینی افزود: در سال جاری شعار هر روستا یک تشکل را پیگیری خواهیم نمود و  بعد از راه اندازی پارلمان های بانوان و جوانان پارلمان مشورتی روستائیان را راه اندازی خواهیم نمود.
معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استانداری خراسان رضوی پنجمین سیاست راهبردی را  آموزش و توانمندسازی تشکلهای غیردولتی دانست و گفت:  در سال گذشته 10 هزار نفر ساعت اعضای تشکل های غیردولتی با هدف توانمندسازی، آموزش داده شده اند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی افزود: ششمین سیاست راهبردی  تدوین نظام نامه تعامل تشکل های غیردولتی با دولت است  که در همین راستا نظام نامه تعامل دولت با بخش تشکل های غیردولتی تدوین شده است.
حسینی  با تاکید بر اینکه هفتمین سیاست راهبردی ، شبکه سازی است ، افزود:  تشکل های مرتبط با  یک موضوع کاری  اگر به صورت شبکه ای عمل کنند  این امر موجب هم افزایی این تشکل ها  خواهد شد.
وی تصریح کرد: در سال گذشته 300 درصد رشد شبکه ای سازمان های مردم نهاد در استان را شاهد بوده ایم.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی افزود:  هشتمین سیاست راهبردی نظارت بر تشکل ها از طریق خود تشکل هاست. شعار راهبردی استان در حوزه تشکل ها هدایت، حمایت، کفایت و نظارت است
حسینی  نهمین سیاست راهبردی را راه اندازی  خانه تشکل های غیردولتی  دانست و افزود: در راستای تعامل بیشتر و بهتر تشکل ها با یکدیگر خانه تشکل های غیر دولتی در استان راه اندازی شده است و محلی برای رفت و آمد و تعامل تشکل‌ها با یکدیگر است.
شایان ذکر است؛ در این جلسه لوح تقدیری از طرف سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان به پدر شهید جاودانی شهید مدافع حرم اهداء شد.
 


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۷۹۳


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان