ابوالفضل حکیم پور
فرماندار شهرستان فیروزه
 

    .
۱۳۹۸/۰۹/۰۹

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی:

ثبت‌نام نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی از فردا آغاز می‌شود/تصمیم‌گیری درباره انتخابات الکترونیک بر عهده ستاد انتخابات استان‌ نیست

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی گفت: فرآیند ثبت‌نام نامزدهای ‌انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری از امروز آغاز شده و داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی هم از فردا می‌توانند نسبت به ثبت نام اقدام کنند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، حسن جعفری در نشست خبری ستاد انتخابات استان که در محل دفتر معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری برگزار شد، اظهار کرد: طبق اصل ششم قانون اساسی امور کشور باید به اتکای آرای عمومی از راه انتخابات اداره شود، لذا تاکنون 37 انتخابات در جمهوری اسلامی ایران برگزار شده است.
وی با اشاره به فرآیند برگزاری یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری در خراسان رضوی افزود: اردیبهشت ماه سال جاری ستاد انتخابات استان تشکیل و اعضای آن مشخص شد، طبق ماده 29 قانون انتخابات اسامی افراد مستعفی برای شرکت در انتخابات جمع آوری و اطلاع‌رسانی صورت گرفت که طی آن 19 نفر از مدیران استان استعفاء دادند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی با بیان اینکه امروز وزیر کشور دستور آغاز شروع انتخابات را صادر کرد، خاطرنشان کرد: 18 گام برای فرآیند برگزاری انتخاب مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری تدوین شده که بر این اساس باید این اهداف گام به گام محقق شود.
جعفری ادامه داد: فرآیند شروع ‌انتخابات میان دوره ای مجلس خبرگان رهبری از امروز آغاز شده است و داوطلبان شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی هم از فردا می‌توانند نسبت به ثبت نام اقدام کنند.
وی با اشاره به پیش بینی 12 حوزه اصلی برای برگزاری انتخابات در استان تصریح کرد: شهرهای مشهد، گناباد، کاشمر، خواف، فریمان، تربت جام، قوچان، چناران، نیشابور، سبزوار، درگز و تربت حیدریه به همراه 61 حوزه فرعی که شامل 17 فرمانداری و 44 بخشداری است، برای امر انتخابات در خراسان رضوی مشخص شده اند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی افزود: به منظور آمادگی در انتخابات، پنجشنبه هفته گذشته مانوری برگزار و میزان آمادگی حوزه‌های مختلف سنجیده شد، طی این مانور بارگذاری اطلاعات در سیستم جامع انتخابات به نحو مطلوبی انجام گرفت و از این بابت دغدغه‌ای وجود ندارد.
جعفری با اشاره به مدارک مورد نیاز برای ثبت‌نام نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: متقاضیان باید اصل شناسنامه و یک نسخه از تصویر کلیه صفحات، اصل کارت ملی و تصویر پشت و رو، یک قطعه عکس 3 در4 جدید و پشت نویسی شده که دارای مشخصات داوطلب باشد، اصل مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و معادل آن به همراه یک نسخه تصویر از آن و اصل کارت پایان خدمت و یا مدارک معتبر مبنی بر معافیت دائم داوطلب به همراه یک نسخه تصویر آن را به همراه داشته باشند.
وی بیان کرد: ایثارگران باید مدرک ایثارگری شامل جانبازی، آزادگی، فرزند شهید و یا گواهی ایثارگری برای رزمندگان با حداقل 6 ماه سابقه رزمندگی و تصویر آن را هنگام ثبت‌نام ارائه دهند، همچنین برای مدیرانی که استعفا داده‌اند و متقاضی ثبت‌نام در انتخابات هستند باید اصل گواهی رسمی مبنی بر قبول استعفا و عدم اشتغال در پست و مشاغل موضوع ماده 29 انتخابات را به همراه داشته باشند.
معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی با اشاره به اینکه مدارک تحویل داده شده از سوی داوطلبان عودت داده نمی‌شود، عنوان کرد: اصل مدارک داوطلب در حضور وی اسکن شده و در سامانه جامع انتخابات ثبت می‌شود؛ پس از اتمام این فرآیند، رسید ثبت‌نام با تایید آن از سوی نماینده فرمانداری و هیئت نظارت مستقر در محل ثبت‌نام در اختیار داوطلبان قرار می گیرد و عدم صدور آن به منزله نهایی نشدن ثبت‌نام است.
جعفری با بیان اینکه محدوده سنی برای داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی حداقل 30 سال تمام و حداکثر 75 سال تمام در روز ثبت‌نام است، ادامه داد: طبق تبصره سه ماده 28 قانون انتخابات هر دوره نمایندگی مجلس معادل یک مقطع تحصیلی برای نمایندگان محسوب می‌شود و لذا ارائه گواهی سوابق نمایندگی از امور اداری مجلس شورای اسلامی برای نمایندگان در هنگام ثبت‌نام الزامی است.
وی با اشاره به اینکه طبق استعلام از مرکز مدیریت حوزه علمیه قم، تنها مدارک مورد تایید این مرکز از سوی داوطلبان قابل ارائه است، یادآور شد: سطح یک حوزه معادل مقطع کاردانی، سطح دو معادل مقطع کارشناسی، سطح سه معادل مقطع کارشناسی ارشد و سطح چهار معادل مقطع دکترای آموزش عالی برای این دسته از داوطلبان تعیین شده است.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی در خصوص مدت زمان ثبت‌نام داوطلبان یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی گفت: فرآیند ثبت نام از فردا یک شنبه دهم آذرماه به مدت هفت روز مشخص شده است و بر اساس مصوبه ستاد انتخابات کشور زمان ثبت‌نام از 8 صبح آغاز و در ساعت 18 پایان می‌پذیرد.
جعفری با اشاره به زمان ثبت‌نام داوطلبان انتخابات مجلس خبرگان رهبری در استان تصریح کرد: افراد متقاضی برای ثبت نام از روز جمعه 15 آذرماه تا پنجشنبه 21 آذرماه به مدت 7 روز می‌توانند در ساعت اداری به فرمانداری های مراکز حوزه‌های انتخابیه همراه با مدارک خود مراجعه کنند.
وی با قدردانی از اصحاب رسانه به دلیل اطلاع رسانی به هنگام اخبار مربوط به انتخابات افزود: سعی می‌کنیم جلسات ستاد انتخابات را در این ایام مرتب برگزار و اطلاعات مربوطه را حول محور برگزاری انتخابات ارائه کنیم تا این رویداد عظیم که مظهر خاص تجلی اراده مردم در مشارکت سیاسی آن‌ها است، به نحو احسن تحقق یابد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی در خصوص نحوه برگزاری این دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان، تاکید کرد: انتخابات پیش رو به صورت نیمه الکترونیکی به مانند سنوات گذشته برگزار می‌شود، تصمیم‌گیری در خصوص نحوه برگزاری الکترونیک انتخابات بر عهده ستاد انتخابات استان‌ نیست و اگر نظر شورای نگهبان و ستاد انتخابات کشور برگزاری الکترونیک انتخابات باشد، این بستر را فراهم خواهیم کرد.
جعفری با بیان اینکه نظارت بر انتخابات بر عهده شورای نگهبان است، تبیین کرد: بازرسان ما برحسب وظیفه قانونی به صورت محسوس و غیر محسوس در ایام برگزاری انتخاب حضور خواهند داشت، در استان ملاک ما قانون است و سعی می‌کنیم تمام بندهای قانون انتخابات و سیاست های کلی انتخابات ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری را مدنظر قرار داده و اجرا کنیم.
وی با ارائه آماری پیرامون احزاب فعال در خراسان رضوی خاطرنشان کرد: هم‌اکنون 57 حزب قانونی در استان فعالیت می‌کنند و ما هم به صورت قانونی از همه احزاب فعال استان حمایت می‌کنیم.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی در پاسخ به این سوال که پیش بینی می کنید چه تعداد داوطلب از استان در انتخابات مجلس شورای اسلامی ثبت‎نام کنند، اظهار کرد: پیش‌بینی ما ثبت نام حدود هزار نفر یا بیشتر است، البته توصیه می‌کنیم با توجه به اهمیت جایگاه مجلس در حوزه تقنین، تصویب طرح ها و نظارت، افراد شایسته حتما حضور یابند و خود را در معرض قضاوت مردم قرار دهند، از طرفی تاکنون همه احزاب استان برای حضور در این رقابت اصرار دارند و اعلام آمادگی کرده‌اند.
جعفری با اشاره به اتفاقات اخیر پیرامون طرح سهمیه‌بندی بنزین در کشور خاطرنشان کرد: مردم خراسان رضوی در این ایام از متولیان امنیت حمایت ویژه‌ای کردند که این مسئله جای تقدیر دارد.
وی با تاکید بر اینکه مردم خراسان رضوی درک و فهم خوبی از حوزه امنیت دارند، تصریح کرد: دغدغه‌ای در حوزه امنیتی نداریم و از طرفی اطلس امنیتی انتخابات هم آماده شده است.


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۳۱۸۱


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

بازدید امروز ۱۵۰
تعداد بازدیدکنندگان امروز ۳۷ نفر
تعداد بازدیدکنندگان دیروز ۴۳ نفر
کل بازدیدکنندگان ۳۰۹۵۰۴ نفر
تعداد کاربران مهمان ۳۷ نفر
آماربازدیدکنندگان